خانه / اخبار / تازه ترين اخبار / ۵۵ ميليون نفر بار زائر طی ايام نوروز در آستان امامزادگان

۵۵ ميليون نفر بار زائر طی ايام نوروز در آستان امامزادگان

گروه اجتماعی: معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه به حضور 54 ميليون و 903 هزار و 645 نفر بار زائر طی ايام نوروز سال جاری در آستان امامزادگان و بقاع متبركه اشاره كرد و گفت: اين رقم در سال گذشته 46 ميليون نفر بار زائر بوده است.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه امروز، 19 فروردين‌ماه، در نشست خبری تشريح گزارش عملكرد طرح آرامش بهاری اظهار كرد: طرح آرامش بهاری از 28 اسفند‌ماه سال گذشته، تا 14 فروردين‌ماه جاری، در دو هزار و 90 آستان امامزاده و بقعه متبركه برگزار شد.

وی ادامه داد: 54 ميليون و 903 هزار و 645 نفر بار زائر طی ايام نوروز در آستان امامزادگان و بقاع متبركه حضور يافتند كه اين رقم در سال گذشته 46 ميليون نفر بار زائر بوده است. مراسم لحظه‌ تحويل سال نو نيز با حضور قاريان، مداحان و گروه‌های هم‌خوانی و تواشيح در هزار و 638 آستان امامزاده و بقعه متبركه برگزار شد. همچنين نزديك به سه ميليون و 400 هزار نفر نيز در اين مراسم حضور داشتند.

حجت‌الاسلام شرفخانی تصريح كرد: به منظور ارتقای سطح فكری و معنوی مسافران نوروزی و زائران 532 نفر روحانی اعزامی از حوزه علميه قم و 995 نفر روحانی بومی در آستان امزادگان به منظور پاسخگويی به شبهات دينی زائران حضور پيدا كردند.

وی به برپايی خيمه‌های معرفت در 152 امامزاده و بقعه متبركه اشاره كرد و گفت: بيش از دو ميليون و 700 هزار نفر در خيمه‌های معرفت كه از بخش‌های مختلف كودك، نوجوان، مشاوره خانواده، پاسخگويی به مسائل شرعی و عفاف و حجاب تشكيل شده بود، حضور پيدا كردند.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه افزود: نمايشگاه سيمای عفاف در آئينه حجاب و آرامش بهاری نيز در دو هزار امامزاده و بقعه متبركه برپا شد، همچنين در 819 بقعه متبركه نيز پايگاه مشاوره دينی استقرار يافت.

 

 

وی از چاپ 317 عنوان بروشور و كتابچه با تيراژ سه ميليون و 380 هزار جلد خبر داد و گفت: سامانه بلوتوث و فناوری‌های نوين ويژه‌ تلفن همراه در 571 امامزاده و بقعه متبركه برای ارائه خدمات به زائران برپا شده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمين شرفخانی در بخش ديگری از سخنان خود به ارائه تسهيلات و خدمات به مسافران اشاره كرد و گفت: دو ميليون و 262 هزار نفر در زائرسراها و آستان امامزادگان طی ايام نوروز اسكان داده شدند. اگر تسهيلات برای افراد در مكان‌های مذهبی آماده باشد به طور حتم آستان امامزادگان و بقاع متبركه از پرطرفدارترين اماكن برای سپری كردن تعطيلات نوروز افراد خواهد بود.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خيريه از اجرای طرح نظرسنجی طرح آرامش بهاری در آستان امامزادگان خبر داد و گفت: در اين طرح نظرسنجی پيامكی 42 درصد ارزيابی عالی، 24 درصد ارزيابی خوب، 14 درصد ارزيابی متوسط و 20 درصد ارزيابی ضعيف از طرح آرامش بهاری داشته‌اند. همچنين در ارزيابی كه 80 نفر از بازرسان ستادی سازمان اوقاف و امو رخيريه از اجرای اين طرح در سراسر كشور داشتند 71 درصد جمع‌بندی عالی و خوب وجود داشته است. خيمه‌های معرفت نيز با 86 درصد ارزيابی عالی و خوب از سوی مردم و زائران مواجه بوده‌اند.

وی مهلت شركت در مسابقه آرامش بهاری را تا پايان روز 20 فروردين‌ماه جاری، اعلام كرد و گفت: استقبال صورت گرفته از اين مسابقه بسيار زياد بوده است به طوری كه در برخی از استان‌ها با كمبود كتابچه مسابقه مواجه بوديم و هر استانی بنا به نياز خود مجددا اقدام به چاپ اين جزوه كرده بوده است.

برخی هنوز به ظرفيت‌های آستان امامزادگان و بقاع متبركه آگاه نشده‌اند

شرفخانی در پايان سخنان خود به بحث تبديل آستان امامزادگان به قطب فرهنگی اشاره كرد و گفت: در يك دوره زمانی اين هدف مدنظر نبوده است. در حال حاضر با پيش رو قرار دادن اين هدف بايد بودجه‌های كافی نيز برای اين امر مقرر شود. 20 در صد از عوايد آستان امامزادگان و در برخی موارد اجرای نيات واقف كه مقيد به مكان نباشد برای برنامه‌های فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گيرد. اين امر نيازمند بودجه‌های مناسب است.

وی با اشاره به اينكه برخی هنوز به ظرفيت‌های آستان امامزادگان و بقاع متبركه آگاه نشده‌اند اظهار كرد: اگر بخواهيم در رابطه با جنگ نرم جبهه انقلاب اسلامی را تقويت كنيم و پيروز از ميدان خارج شويم بايد به بحث آستان امامزادگان و بقاع متبركه توجه ويژه‌ای داشته باشيم چرا كه در جنگ نرم مركز توجه دشمن طيف خاكستری جامعه يعنی افرادی كه اعتقادات دينی مستحكمی ندارند، است كه آستان امامزادگان می‌تواند با برپايی برنامه‌های مختلف دينی بهترين تأثيرگذاری را بر روی اين قشر از جامعه داشته باشد.

 

گزارش تصویری نشست خبری

مطلب پیشنهادی

برنامه عطر عاشقی شبکه پنج سیما / مهدویت

  پنجم دی ماه99 / رفسنجان روستای عرب آباد / مقبره شهدای گمنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *