خانه / اخبار / ضرورت استفاده از زبان هنر برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه/وقفنامه‌ها بهترین منبع برای نشان دادن فرهنگ و تمدن بالای ایران هستند

ضرورت استفاده از زبان هنر برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه/وقفنامه‌ها بهترین منبع برای نشان دادن فرهنگ و تمدن بالای ایران هستند

حجت‌الاسلام احمد شرفخانی ظهر (دوشنبه) ۱۷ اردیبهشت در مراسم اختتامیه اولین جشنواره ملی پویانمایی «وقف چشمه همیشه جاری» که در سالن سینما بهمن قزوین برگزار شد؛ با تقدیر و تشکر از برگزارکنندگان جشنواره اظهار کرد: سال‌هاست که جشنواره “وقف چشمه همیشه جاری” را در قالب رشته‌های مختلف در کشور شروع کردیم به طوریکه برخی رشته‌ها سابقه ۵ ساله و ۴ ساله دارند.

وی افزود: در سال‌های اخیر نیروهای هنرمند جوان انقلابی کشور کارهای ارزشمندی در عرصه پویانمایی انجام دادند به طوریکه امروز در جهان حرفی برای گفتن داریم.

ضرورت استفاده از زبان هنر برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به برگزاری جشنواره پویانمایی وقف در قزوین بیان کرد: خوشبختانه آثار خوبی در رشته پویانمایی از سوی هنرمندان به این جشنواره ارسال شد.
وی عنوان کرد: هنر ابزار تاثیرگذاری است که فراتر از زمان و مکان است؛ بنابراین اگر می‌خواهیم چیزی در این دنیا ماندگار شود؛ باید این ساختار و فرهنگ در قالب هنر عرضه شود.

شرفخانی تصریح کرد: امروز در کشور ما به موضوع هنر به عنوان یک موضوع حاشیه‌ای بعضأ نگاه می‌شود؛ در حالیکه هنر ابزار تاثیرگذاری است و برای فرهنگ‌سازی در هر موضوعی ضرورت دارد که از این ابزار استفاده کنیم.

وی در ادامه گفت: بعضی از ابزارها در حال تغییر و تحول هستند؛ همچنان که امروز شاهد پیشرفت در عرصه پویانمایی هستیم به طوریکه تبدیل به یک صنعت اقتصادی مهم در جهان شده و درآمد برخی کشورها در ارتباط با بحث پویانمایی، بسیار چشمگیر است.

این مقام مسئول ابراز کرد: ما باید در این موضوع سرمایه‌گذاری کنیم و برای اینکار ضرورت دارد که نیروهای جوان وارد این عرصه شوند.

وی اضافه کرد: پویانمایی کار سخت و پرهزینه‌ای است و ضرورت دارد که کارهای سریالی و ادامه دار را طراحی کنیم و ما اعلام آمادگی می‌کنیم که دبیرخانه این جشنواره را در سال آینده به استان دیگری منتقل نکنیم و همچنان در قزوین دایر باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: همانطور که هنر فراتر از زمان است، ساختار وقف نیز فراتر از زمان است چراکه آثار و برکات آن جاودانه است و واقف به آیندگانی که آنها را ندیده است، مهربانی و نیکوکاری را تقسیم می‌کند.

وی بیان کرد: بسیاری از کشورها ایران را به نقض حقوق بشر محکوم می‌کنند در حالیکه ۶۰۰ سال پیش در کشور ما وقف با نیت حمایت از حیوانات انجام شده و ۱۱۰۰ سال پیش در عرصه دانش وقف اتفاق افتاده است.

شرفخانی تاکید کرد: وقفنامه‌ها بهترین منبع برای نشان دادن فرهنگ و تمدن بالای ایران است که قابل قیاس با هیچ فرهنگ دیگری نیست و فرهنگ ایرانی اسلامی ما بی‌نظیر است.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از زبان هنر برای ترویج فرهنگ وقف در جامعه گفت: برای تببین این موضوع در جامعه باید از ابزارهای اثرگذاری همچون پویا نمایی برای انتقال مفاهیم به کودکان و نوجوانان استفاده کنیم که بسیار موثر است و می‌تواند وقف را در جامعه نهادینه کند.

مطلب پیشنهادی

برنامه عطر عاشقی شبکه پنج سیما / مهدویت

  پنجم دی ماه99 / رفسنجان روستای عرب آباد / مقبره شهدای گمنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *