خانه / اخبار / تازه ترين اخبار / علم و ادب ثمره و ارزش هر انسان است/ مراقب زیاده‌خواهی‌های نفس باشیم

علم و ادب ثمره و ارزش هر انسان است/ مراقب زیاده‌خواهی‌های نفس باشیم

حجت‌الاسلام احمد شرفخانی شامگاه پنج‌شنبه در سومین شب قدر در جوار آستان مقدس امامزاده عباس (ع) شهر ساری، اظهار کرد: علم و ادب ثمره و ارزش هر انسان است.

 

وی با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم ادب و معرفت خود را افزایش دهیم، افزود: بعضی‌ها در جامعه فکر می‌کنند ارزش هر فرد در اعتبارات و مادیات آن است و باید در نظر داشته باشیم که منزل، مغازه، مسئولیت برای انسان ارزش و جایگاه نمی‌آورد.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه از نظر اسلام فردی نزد خداوند جایگاه دارد که دارای ادب باشد، ادامه داد: اگر مسئولی به‌خاطر مسئولیت ارزش داشته باشد اما ادب نداشته باشد دیگر فرد باارزشی نیست و ادب یک مسئول جایگاه و ارزش او را ماندگار می‌کند.
این مسئول با اشاره به اینکه مسئولیت هدایت جهان بر عهده پیامبر (ص) قرار داده شده، بیان داشت: پیامبر (ص) کمال ادب خود را از خداوند دریافت کرد و به‌خاطر ادب او مسئولیت هدایت مسلمانان بر عهده وی قرار داده شد.
 
شرفخانی با اشاره به اینکه به‌خاطر ادب پیامبر (ص) بود که به او امین مسلمانان لقب دادند، تصریح کرد: ادب انسانی و ادب الهی دو ادب مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: ادب الهی این است که مرز و حدودی که خداوند به بشر برای رسیدن به جایگاه اصلی انسانیت و مرزها و حدودی که برای بشر در عرصه‌های مختلف تعیین‌کرده رعایت کند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه انسان‌هایی هستند که ادب انسانی دارند ولی عاقبت به‌خیر نمی‌شوند، ادامه داد: ادب الهی برتر از ادب انسانی است و کسی که ادب الهی دارد یعنی دارای ادب انسانی نیز است.
 
این مسئول شب قدر را بهترین فرصت برای نشان دادن ادب و معرفت خود به خداوند دانست و بیان کرد: ادب نفس، ادب عقل و ادب قلب از شاخصه‌های ادب است و همه باید به آنها توجه کنند.
شرفخانی با بیان اینکه خانواده‌ها به فرزندان خود ادب الهی آموزش دهند، افزود: در رفت و آمدهای خود دقت داشته باشیم، در قرآن آمده است که برای کسب ادب و معرفت با علما نشست و برخواست داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه نماز تنها برای ماه مبارک رمضان نیست، بیان داشت: از پیامبر گرامی اسلام روایت داریم کسی که نماز را سبک بشمارد در جایگاه کافر قرار دارد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر اینکه باید از زیاده‌خواهی‎های نفس خود مراقبت کنیم، اظهار کرد: در برخی از مواقع نفس بین انسان و خداوند فاصله ایجاد می‌کند و انسان را به سمت شیطان می‌برد.
شرفخانی یکی از مشکلات موجود جامعه را ربا دانست و گفت: امروز ربا یکی از معضلات جامعه اسلامی است.

 

مطلب پیشنهادی

برنامه عطر عاشقی شبکه پنج سیما / مهدویت

  پنجم دی ماه99 / رفسنجان روستای عرب آباد / مقبره شهدای گمنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *