خانه / اخبار / خدمت‌رسانی به زائران اربعین در ۱۱ محور/ توزیع ۸ میلیون و ۲۷۰ هزار وعده غذایی بین زائران اربعین

خدمت‌رسانی به زائران اربعین در ۱۱ محور/ توزیع ۸ میلیون و ۲۷۰ هزار وعده غذایی بین زائران اربعین

حجت‌الاسلام احمد شرفخانی؛ معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه پیش از ظهر امروز در نشست خبری اربعین سازمان اوقاف و امور خیریه درباره فعالیت‌های ستاد اربعین این سازمان اظهار کرد: خدمت‌رسانی به زائران حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) در حماسه عظیم اربعین حسینی در 11 محور توسط سازمان اوقاف و امور خیریه انجام می‌شود.

وی افزود: خدمت‌رسانی در محورهای شلمچه، چزابه، مرز خسروی، مهران، میرجاوه (زاهدان)، نعمانیه، کربلا، نجف، کاظمین، سامرا و طریق‌الحسین یعنی مسیر پیاده‌روی زائران از نجف به کربلا انجام می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه 10 موکب در عراق و 5 موکب در ایران برای خدمت‌رسانی آماده شده‌اند، تصریح کرد: 50 بقعه متبرکه در کشور که در مسیر زائران قرار دارند، وظیفه خدمت‌رسانی به زائران را دارند و فعالیتهای فرهنگی و اسکان زائران در این 50 بقعه متبرکه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹ امامزاده که توان برپایی موکب مستقل را دارند، قرار شد تا در کشور عراق موکب برپا کنند، گفت: در مجموع برپایی ۷۴ موکب در کشور ایران و عراق برای زائران امام حسین (ع) پیش‌بینی شده است.

شرفخانی با اشاره به اینکه برای برپایی برخی موکب‌‌ها از یک ماه قبل برنامه‌ریزی کرده‌ایم، تاکید کرد: خدمت‌رسانی به زائران به چند بخش تقسیم شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بخش نخست خدمت‌رسانی، پذیرایی از زائران اباعبدالله‌الحسین (ع) است، تصریح کرد: جمع وعده‌های پذیرایی ما ۸ میلیون و ۲۷۰ هزار وعده غذایی است که بیش از ۴ میلیون و ۱۲۵ هزار غذای گرم و 4 میلیون و 145 وعده غذای سرد به زائران توزیع خواهد شد.

وی درباره مدت زمان خدمات موکب‌های اوقاف به زائران اربعین حسینی گفت: خدمت‌رسانی برخی از موکب‌ها ۲۰ و برخی دیگر نیز حداقل ۱۰ روز است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: تمام موکب‌ها تجهیز شده‌اند و سعی کرده‌ایم که برنامه‌ریزی دقیقی در این راستا انجام دهیم؛ هرچه به روزهای پایانی نزدیک می‌شویم و در روزهای خاص، وعده‌های غذایی افزایش پیدا می‌کند و در تمامی این موارد خدمات تبرعی مردم اعم از کمک‌های نقدی و کمک‌هایی از قبیل آشپزی و حمل و نقل افزایش پیدا کرده است.

وی بخش دوم خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی را اسکان زائران دانست و گفت: زیرساخت‌ها برای اسکان ۴۱ هزار و ۲۰۰ زائر در هر شب فراهم شده است که 24 هزار و 200 نفر در خاک عراق و 17 هزار نفر در خاک ایران اسکان داده می‌شوند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه زائرسرای زاهدان هر شب ۳ هزار نفر را اسکان می‌دهد، اذعان داشت: تا امروز ۳۴ هزار نفر در این زائرسرا اسکان داده شده‌اند.

وی بخش سوم خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی را خدمات فرهنگی دانست و تصریح کرد: ۲۰ خیمه معرفت با حضور روحانیون برای که پاسخگویی به سوالات، پرده‌خوانی نوین، برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوان، نمایش آیینی، اهدای جوایز و زیارت مجازی برپا شده است.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه ۲۰۳ مُبلغ برای ارائه خدمات فرهنگی به زائران اعزام می‌شوند، تاکید کرد: توزیع محصولات فرهنگی در عمود ۶۹ خروجی نجف برپا می‌شود که در آن ۲۲۰ هزار محصول فرهنگی اعم از بروشور، کتابچه، پرچم، سربند و … بین زائران توزیع می‌شود.

وی درباره برنامه‌های ایام اربعین در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور گفت: در 2 هزار و 900 بقعه در ایام اربعین در داخل کشور برنامه عزاداری اربعین حسینی با حضور ۳ هزار نفر از مُبلغان اعزامی برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه بیشترین کمک‌های مردمی در قالب وقف در ایام محرم و صفر است،‌ تاکید کرد: بهترین راهکار تبدیل نذورات و احسان‌های روزمره به یک مقوله ماندگار، وقف است‌ که ما باید در ترویج این امر بکوشیم.

وی با بیان اینکه امروز در عراق افرادی هستند که زیر خط فقر هستند و به خاطر عشق امام حسین (ع) هرچه دارند در طبق اخلاص می‌گذارند، تصریح کرد: امروز همه مردم می‌خواهند سهمی در این کنگره عظیم داشته باشند.

معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: زمانی‌که به موقوفات رجوع می‌کنیم، شاهد این هستیم که برخی واقفان بیش از 100 سال قبل، اموالشان را برای اربعین وقف کرده‌اند‌؛ سازمان اوقاف با توجه به موضوعاتی که در این ایام مطرح بوده تمام اموال موقوفه را جمع‌آوری کرده تا بتواند به زائران پیاده‌روی کمک کند و در همین راستا حدود ۵ ماه قبل ستاد مرکزی اربعین در سازمان اوقاف و امور خیریه تشکیل شد.
وی درباره اهمیت جایگاه اربعین حسینی تاکید کرد: حماسه اربعین بزرگترین کنگره وحدت اسلامی است که باعث شده دل‌های عاشقان به سمت کربلا کشیده شود بطوریکه از 190 کشور در این قرار عاشقانه حضور دارند.
معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شروع جاذبه مغناطیس حسینی در روز اربعین است، تصریح کرد: حماسه اربعین حسینی زمینه‌ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

فاطمه زهرا سلام الله علیها همتای قرآن کریم+کلیپ

بر اساس قرآن و روایات، مبانی را به صورت مختصر عرض میکنمیک :قرآن حجت خداوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *