خانه / اخبار / بهره گیری از سیره ی رضوی راهی به سوی خوشبختی

بهره گیری از سیره ی رضوی راهی به سوی خوشبختی

احمد شرفخانی در مجمع بین‌المللی خادمان رضوی که در تالار خواجه‌نصیرالدین طوسی دانشگاه فردوسی برگزار شد؛ در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری رضوی بیان کرد: فرهنگ غنی اهل‌بیت عصمت و طهارت فرهنگی همسو با فطرت انسان است، با معرفی زیبایی‌های گفتار، سبک زندگی، سیره و منش اهل‌بیت، تمام دنیا اعم از مسیحی، یهودی و یا هر فرقه‌ای، این فرهنگ را با تمام وجود می‌پذیرند.

وی بابیان اینکه در روایات آمده که « اگر زیبایی‌های زندگی ما اهل‌بیت را بیان کنید مردم عاشق ما می‌شوند»؛ تصریح کرد: اما برای این کار ما باید زبان دنیا، هر قوم، کشور و منطقه را بشناسیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بیان زیبایی‌های سیره اهل‌بیت و گفتار اهل‌بیت را داشتن یک روش، استراتژی، طراحی، راهبرد، راهکار و برنامه‌ریزی دقیق عنوان کرد و گفت: برگزاری این همایش‌ها به عنوان شروع کار و ایجاد همگرایی و هم‌افزایی مؤثر است اما اگر برای آن نتوانیم برنامه، چشم‌انداز و استراتژی دقیق طراحی کنیم و بعد از آن راهبرد و راهکار ننویسیم، بعد از مدتی که همایش برگزار نشود اثر خود را از دست می‌دهد.

وی با تأکید بر بومی‌سازی این فعالیت‌ها در تمام مناطق؛ بیان کرد: خادمی امام رضا (ع) تنها نباید مختص مشهد باشد بلکه همه مردم در هر کجای دنیا باید خادم ایشان در منطقه خود باشند و این کار تنها با ایجاد و برنامه‌ریزی این فرهنگ صورت می‌پذیرد.
وی گفت: باید از ظرفیت افراد شرکت‌کننده در اجلاس استفاده کنیم و آنان را ملزم کنیم تا مروجان فرهنگ رضوی در کشور خود باشند تا نیروی انسانی مؤثر در جهت ترویج سیره اهل‌بیت، تربیت کنند.

شرفخانی ادامه داد: با انجام این کار ما می‌توانیم فرهنگ اهل‌بیت را در همه جهان گسترش دهیم و گرنه ساختارهای اداری و دیپلماتیکی تنها عرصه را آماده می‌کنند و تأثیری در گسترش فرهنگ رضوی ندارند.

وی اظهار کرد: درحالی‌که مردم در کشورهای دیگر به دنبال هویت هستند ما با تبلیغ هویت‌های اسلام که قران و فرهنگ اهل‌بیت است می‌توانیم آنان را عاشق اسلام کنیم.

وی بابیان اینکه سیره امام رضا تدوین‌شده اما مهارت نشده است؛ افزود: امروز در کشور ما اگر چه مردم بسیاری عاشق گنبد، کرامت، پنجره فولاد و صحن و سرای امام رضا (ع) هستند، اما مردم چقدر با سیره امام رضا(ع) آشنا هستند؟

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: ما سیره امام رضا را فقط داستان کردیم، درحالی‌که مفهوم سیره این نیست، ما می‌توانیم از سیره امام رضا (ع) مهارت‌هایی را دریافت کنیم که در زندگی به‌شدت به آن نیازمندیم و در واقع اگر این مهارت‌ها باشد پاسخگوی نیاز معنویت ما خواهد بود.

وی بیان اینکه سیره و روش امام رضا (ع) را باید به زبان‌ها، ادبیات، گویش‌ها و ابزارهای مختلف به‌صورت کتاب درآوریم؛ افزود: ما به چند زبان، کتاب در این زمینه منتشر کردیم؟ آیا کتاب کودک و نوجوان، رمان یا کتاب‌های علمی تولید کردیم؟

شرفخانی افزود: حتی مناظره‌های امام رضا (ع) که امروز پاسخگوی بسیاری از مسائل مسیحیت است می‌تواند انقلاب جدی در منطقه ایجاد کند که متأسفانه ما نتوانستیم این‌ها را با یک رویکرد و زبان زنده دنیا ترجمه کنیم.

وی بابیان اینکه اگر زیبای مای زندگی اهل‌بیت به‌ویژه زیبای مای زندگی امام رضا (ع) خوب تهیه و تبیین شود مفهومی به نام اسلام هراسی وجود نخواهد داشت؛ افزود: اگر ما مهربانی، مردم‌داری، ساده زیستی، گذشت، کمک به دیگران، نوع‌دوستی و حتی هدایت دیگران به سوی خوشبختی امام رضا (ع) را تبیین کنیم؛ مفهومی به اسم اسلام هراسی نخواهیم داشت.

مطلب پیشنهادی

فاطمه زهرا سلام الله علیها همتای قرآن کریم+کلیپ

بر اساس قرآن و روایات، مبانی را به صورت مختصر عرض میکنمیک :قرآن حجت خداوند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *