خانه / اخبار / تازه ترين اخبار / برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در ۲۷۸۰ امامزاده/ وجود ۵۰ هزار موقوفه مرتبط با امام حسین (ع)+ گزارش تصویری

برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در ۲۷۸۰ امامزاده/ وجود ۵۰ هزار موقوفه مرتبط با امام حسین (ع)+ گزارش تصویری

حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی ، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه های طرح ملی سوگواره بصیرت عاشورایی با حضور خبرنگاران با اشاره به اینکه سازمان اوقاف وظیفه اجرای نیات واقفان خیراندیش را برعهده دارد ، اظهارداشت : یکی از نیات مهم موقوفات کشور ، نیات مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) است.

·        وجود بیش از 175 هزار موقوفه در کشور

وی با اشاره به اینکه بیش از 175 هزار موقوفه در کشور شناسایی شده است ، تصریح کرد : نیات این موقوفات به نیات مذهبی ، اجتماعی ، خیریه ، مباحث فرهنگی و قرآنی تقسیم بندی می شود.

·        وجود 50 هزار موقوفه با نیات مرتبط با عزاداری امام حسین (ع)

شرفخانی با اشاره به اینکه در موقوفات مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) سه طیف نیت وجود دارد ، افزود : این موقوفات دارای سه طیف نیت ؛ روضه خوانی ، تعزیه داری و اطعام عزاداران هستند که در مجموع 50 هزار موقوفه با نیات مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) در کشور داریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : برخی از موقوفات این دسته بندی نیز البته چند نیتی هستند که بطور مثال موقوفه ای دارای 4 نیت است که یکی از آنها عزاداری برای امام حسین (ع) است.

·        وجود 33 هزار موقوفه با نیت تعزیه داری امام حسین (ع)

وی اضافه کرد : از میان این 50 هزار موقوفه مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) ، 33 هزار موقوفه دارای نیت تعزیه داری امام حسین (ع) هستند و همچنین در بحث نیات مرتبط با اطعام نیز 86 هزار نوع نیت شناسایی شده است که هرکدام دارای قیدهای زمان و مکان متفاوتی است.

·        برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی در 2780 امامزاده

شرفخانی با اشاره به اینکه سازمان اوقاف وظیفه اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش را دارد ، گفت : براین اساس هرساله در ایام ماه های محرم و صفر طرح ملی و سراسری سوگواره بصیرت عاشورایی با هدف اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) ، تبیین قیام اباعبدالله الحسین (ع) ، تبیین عبرت ها و درس های عاشورا ، تقویت باورهای دینی ، ترویج معارف اهل بیت (ع) بخصوص امام حسین (ع) ، تبیین سبک زندگی حسینی و ایجاد بصیرت افزایی در میان مردم با بهره گیری از بیانات امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری پیرامون قیام امام حسین (ع) برگزار می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : امسال طرح ملی «سوگواره بصیرت عاشورایی» در دهه اول ماه محرم در 2780 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار می شود.

·        برگزاری تجمع بزرگ «لبیک یا حسین (ع)» در 606 امامزاده

وی ادامه داد : نخستین برنامه سوگواره بصیرت عاشورایی ، تجمع عظیم «لبیک یا حسین (ع)» در روز اول ماه محرم است که این اجتماع عظیم پیش از نماز مغرب و عشاء در 606 امامزاده کشور برگزار می شود.

شرفخانی تاکید کرد : هدف از برگزاری این اجتماع لبیک گویی به امام حسین (ع) و اقامه عزا در روز نخست ماه محرم در آستان مقدس امامزادگان است.

·        برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در 381 امامزاده

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت : در روز دوم ماه محرم که با اولین جمعه محرم همزمان است ، همایش شیرخوارگان حسینی در 381 امامزاده با حضور بانوان و نوزادان شیرخوار برگزار می شود.

·        برگزاری همایش سراسری «احلی من العسل» در 300 امامزاده

وی اضافه کرد : همایش سراسری «احلی من العسل» در روز ششم ماه محرم در 300 امامزاده کشور برگزار می شود.

شرفخانی با اشاره به اینکه مراسم ویژه روز تاسوعا و عاشورای حسینی امسال در 2780 امامزاده کشور برگزار می شود ، افزود : این مراسم شامل تجمع هیات های مذهبی در امامزادگان ، سخنرانی ، تعزیه داری و اطعام عزاداران حسینی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : امسال برنامه ویژه ای برای اقامه نماز ظهر در روز تاسوعا و عاشورا پیش بینی شده است.

·        «هیهات منا الذله» شعار محوری برنامه های سوگواره بصیرت عاشورایی

وی با اشاره به اینکه شعار محوری برنامه های بصیرت عاشواریی «هیهات منا الذله» است ، گفت : ان شاء الله این شعار با حضور هیات های مذهبی در روز عاشورا در امامزادگان طنین انداز می شود.

·        برگزاری همایش رهروان زینبی در 351 امامزاده

شرفخانی با اشاره به اینکه تداوم حرکت و قیام امام حسین (ع) توسط حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) بعد از واقعه عاشورا اتفاق افتاد ، تصریح کرد : بدین منظور برای تبیین این اتفاق همایش رهروان زینبی در روز 12 ماه محرم با حضور بانوان در 351 امامزاده برگزار می شود.

·        برپایی محفل انس با قرآن کریم در 1200 بقعه متبرکه

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در روز سوم شهادت امام حسین (ع) محافل انس با قرآن کریم با حضور اساتید و قاریان برجسته قرآن کریم در امامزادگان برگزار می شود ، افزود : این محافل انس با قرآن کریم با هدف اهدای ثواب قرائت ها به امام حسین (ع) و شهدای کربلا برگزار می شود.

 

·        اعزام بیش از 6 هزار مبلغ و روحانی به اقصی نقاط کشور

وی با اشاره به اینکه سوگواره بصیرت عاشورایی با هدف ارتقای سطح معرفتی مردم و تبیین قیام و درس های عاشورا برگزار می شود ، افزود : امسال بیش از 6 هزار روحانی و مبلغ از حوزه های علمیه قم و استان ها و امامزادگان و بویژه مناطق محروم اعزام شده اند.

شرفخانی اضافه کرد : این مبلغان و روحانیون اعزامی برای سخنرانی در مراسم عزاداری و همچنین برپایی گفتمان های دینی و بیان احکام و حضور در خیمه های معرفت به استان ها اعزام می شوند.

·        برپایی خیمه های معرفت در 741 امامزاده

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به برپایی خیمه های معرفت در 741 امامزاده کشور گفت : این خیمه ها شامل ؛ غرفه های پرسش و پاسخ ، مشاوره خانواده ، مشاوره تربیت کودک ، تبلیغ چندرسانه ای ، بیان احکام و بخش کودک و نوجوان است که در مجموع با استفاده از روش های نوین به تبیین قیام و سبک زندگی امام حسین (ع) می پردازند.

وی ادامه داد : غرفه «ایستگاه همه واقف باشیم» با هدف ترویج فرهنگ وقف و مشاوره برای ایجاد وقف های جدید در امامزادگان برپای می شود.

·        برپایی نمایشگاه گرافیکی سبک زندگی حسینی در 1700 امامزاده

شرفخانی اضافه کرد : نمایشگاه گرافیکی و محتوایی شامل 22 تابلوی محتوایی با عنوان سبک زندگی حسینی در 1700 امامزاده برپا می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد : امسال در 1400 امامزاده کشور نیز نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی اعم از کتاب ، نرم افزار و … برپا می شود.

 

·        33 میلیارد تومان هزینه برای سوگواری و اطعام عزاداران حسینی

وی با اشاره به اینکه کتابچه هایی به منظور تبیین شخصیت امام حسین (ع) ، حادثه عاشورا و بهره گیری از درس ها و عبرت های عاشورا در امامزادگان توزیع می شود ، افزود : امسال از محل درآمد موقوفات مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) ، 33 میلیارد تومان برای روضه خوانی ، تعزیه داری و اطعام عزادارن حسینی هزینه خواهد شد که تمام این هزینه کرد براساس دستورالعمل های ابلاغی خواهد بود.

شرفخانی با اشاره به اینکه حمایت از هیات های مذهبی همانند سال های گذشته در دتسور کار سازمان اوقاف است، افزود : این حمایت ها و کمک ها براساس نیات واقفان که قیدهایی مشخص کرده اند و همچنین شاخص های تعیین شده از سوی سازمان اوقاف مبنی بر وجود برنامه های قرائت قرآن ، سخنرانی ، بیان احکام و عزاداری در مراسم هیات ها صورت می گیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه سال گذشته به 13 هزار هیئت در سراسر کشور کمک رسانی شد ، گفت : اطعام عزاداران حسینی نیز بصورت هدفمند انجام می شود و حتما اطعام ها در قالب برگزاری مراسم عزادارای خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه امسال سعی شده است تا خلاهای برنامه ای سال های گذشته پوشش داده شود ، تصریح کرد : عزاداری امام حسین (ع) مختص شیعیان نیست و مسیحیان و اهل سنت نیز در مراسم های عزاداری امام حسین (ع) حضور پیدا می کنند و حتی برنامه های عزاداری اختصاصی برای امام حسین (ع) دارند.

مطلب پیشنهادی

برنامه عطر عاشقی شبکه پنج سیما / مهدویت

  پنجم دی ماه99 / رفسنجان روستای عرب آباد / مقبره شهدای گمنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *