خانه / اخبار / تازه ترين اخبار / اجرای امینانه نیات واقفین مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) در ۱۵ هزار نقطه کشور

اجرای امینانه نیات واقفین مرتبط با عزاداری امام حسین (ع) در ۱۵ هزار نقطه کشور

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اجرای موفق طرح سوگواره بصیرت عاشورایی از اجرای امینانه نیات واقفان خیراندیش، در بیش از 15 هزار امامزاده ، بقعه متبرکه ، حسینیه ، تکایا و مساجد سراسر کشور، همزمان با ماه محرم خبرداد.
حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی ، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه روز عاشورا از دیرباز ، تجلی درگیری حق و باطل و روز فداکاری و جانبازی در راه دین و عقیده شناخته شده است ، اظهارداشت : امام حسین (ع) در این روز با یارانی اندک ولی با ایمان و پر صلابت ، با عزتی بزرگ و شکوهمند ، با سپاه سنگدل و بی دین یزیدی به مقابله برخاست و کربلا را به صحنه همیشه زنده عشق خدایی و آزادگی مبدل ساخت.
وی با بیان اینکه شناساندن مکتب سرخ عاشورا و عمق بخشیدن به باورهای اقشار مختلف جامعه در خصوص اهداف والای نهضت حسینی ، همواره رکن اصلی برنامه های فرهنگی سازمان اوقاف بوده است ، افزود : سازمان اوقاف و امور خیریه در لبیک به فرامین مقام معظم رهبری ، مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی و به منظور جهت دهی به مراسم عزاداری و اجرای صحیح نیات موقوفات مرتبط ، طرح ها و برنامه های پرباری را به اجرا در آورده است.
حجت الاسلام شرفخانی اضافه کرد : سوگواره «بصیرت عاشورایی» در همین راستا و با هدف گسترش و تعمیق بصیرت در جامعه و نیز به منظور اجرای هرچه بهتر و صحیح تر نیات واقفین خیراندیش ، برای چهارمین سال متوالی با برنامه های متنوعی اعم از ؛ «تجمع بزرگ لبیک یا حسین»، «همایش شیرخوارگان حسینی»، «سوگواره احلی من العسل» و «همایش رهروان زینبی» در آستان مقدس 2783 بقعه متبرکه و امامزاده کشور طی ماه محرم اجرا شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهداف برگزاری طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» تصریح کرد : اجرای نیات واقفین خیراندیش با استفاده از ظرفیت امامزادگان و بقاع متبرکه در جهت هرچه مطلوب تر برگزار نمودن ، مراسم عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، تقویت باورهای دینی و تبیین قیام عاشورا در بین عموم مردم ، تبیین جایگاه حکومت اسلامی و نقش ولایت فقیه در اداره جامعه اسلامی ، ایجاد بصیرت عاشورایی با استفاده از بیانات امام خمینی (ره )و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و بیان صحیح وقایع نهضت حسینی و روشنگری نسبت به خرافات و انحرافات از اهداف برگزاری این طرح است.
وی با اشاره به راه اندازی قرارگاه مرکزی حضرت سید الشهدا (ع) در ستاد سازمان اوقاف و ادارت کل اوقاف استانها گفت : قرارگاه مرکزی با عنوان «حضرت سید الشهدا (ع)» در ستاد سازمان جهت برنامه ریزی ، فعال سازی و نظارت برحسن اجرای طرح سوگواره بصیرت عاشورایی ، هدایت و راهبری و تنظیم دستور العمل ها و ابلاغیه های مرتبط با این طرح راه اندازی شد و همچنین در ذیل آن نیز در هر استان ، قرارگاهی با همین نام ایجاد شد.
حجت الاسلام شرفخانی اضافه کرد : طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» علاوه بر بقاع متبرکه و امامزادگان در حسینیه ها ، مساجد و تکایا نیز برگزار شد که امسال در مجموع طی ماه محرم 12 هزار و 344 حسینیه ، مسجد و تکیه مجری برگزاری این طرح بودند.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت : 13 هزار و 639 مجلس تعزیه داری و روضه خوانی حضرت ابا عبدالله طی ماه محرم در طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» برگزار شده است.
وی با بیان اینکه یکی از برنامه های سازمان اوقاف در راستای اجرای طرح بصیرت عاشورایی اعزام مبلغ از حوزه علمیه قم و حوزه های علمیه استانی به سراسر کشور جهت اجرای طرح ها و برنامه هاست ، افزود : امسال در مجموع 5 هزار و 463 مبلغ اعزامی از حوزه علمیه قم ، از حوزه های علمیه استانها و روحانیون مستقر در بقاع متبرکه در روند برگزاری این طرح مشارکت کردند.
حجت الاسلام شرفخانی ادامه داد: امسال در 415 بقعه متبرکه ، برپایی خیمه های معرفت با هدف پاسخگویی به سوالات شرعی ، ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف ، مشاوره خانواده ، تبلیغ چندرسانه ای ، مشاوره کودک و نوجوان و … برپا شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه امسال در قالب برگزاری طرح سوگواره «بصیرت عاشورایی» ، ویژه برنامه هایی اعم از ؛ «تجمع بزرگ لبیک یا حسین»، «همایش شیرخوارگان حسینی»، «سوگواره احلی من العسل» و «همایش رهروان زینبی» برگزار شد ، تصریح کرد : «تجمع بزرگ لبیک یا حسین» همزمان با روز دوم محرم سالروز ورود کاروان امام حسین (ع) به صحرای کربلا در 220 آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه کشور برگزار شد و «همایش شیرخوارگان حسینی» نیز در 355 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار گردید.
وی اضافه کرد : «سوگواره احلی من العسل» امسال برای اولین بار در 246 بقعه متبرکه و امامزاده و همچنین «همایش رهروان زینبی» ویژه بانوان در روز 12 ماه محرم در 335 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار شد.
حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه یکی از برنامه های موکد امسال اقامه نماز ظهر عاشورا در بقاع متبرکه و امامزادگان بود ، گفت : امسال در مجموع نماز ظهر عاشورا در 1795 بقعه متبرکه و امامزاده با حضور خیل جمعیت عزاداران حسینی اقامه شد.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه برگزاری سوگواره «بصیرت عاشورایی» و اجرای امینانه نیات واقفان در قالب این طرح موجب تشویق مردم به سمت ثبت وقف های جدید می شود ، تصریح کرد : امسال در مجموع طی ماه محرم و در قالب اجرای سوگواره «بصیرت عاشورایی» ، 132 وقف جدید توسط واقفان خیراندیش در کشور به ثبت رسید.
حجت الاسلام شرفخانی اضافه کرد : در سومین روز شهادت حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) برای آن حضرت و یاران با وفایش ختم قرآن و محفل انس با قرآن در 450 بقعه متبرکه برگزار شد.
وی در پایان خاطر نشان کرد : امسال برپایی نمایشگاه «سبک زندگی حسینی» نیز در بقاع متبرکه پیش بینی شده بود که در مجموع این نمایشگاه در 1550 بقعه متبرکه برپا شد.

مطلب پیشنهادی

برنامه عطر عاشقی شبکه پنج سیما / مهدویت

  پنجم دی ماه99 / رفسنجان روستای عرب آباد / مقبره شهدای گمنام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *