خانه / اخبار / آمادگی۲۷۰۰امامزاده کشوربرای پذیرایی ازمسافران نوروزی/مراسم ویژه تحویل سال در۱۹۹۰بقعه متبرکه

آمادگی۲۷۰۰امامزاده کشوربرای پذیرایی ازمسافران نوروزی/مراسم ویژه تحویل سال در۱۹۹۰بقعه متبرکه

حجت الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی صبح امروز در نشست خبری این طرح با بیان این مطلب اظهارداشت : این طرح ملی با هدف تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی با استفاده از ظرفیت تعطیلات نوروزی ، تقویت باورهای دینی و مذهبی و ارتقاء سطح فکری و فرهنگی زائرین و مسافران نورزی ، تبلیغ و ترویج سنت اصیل اسلامی به هموطنان در عید نوروز و خدمت رسانی مطلوب و ایجاد رضایت و علاقه مندی در زائران بقاع و اماکن متبرکه با بسیج بیش از 30 هزار نفر از کارکنان سازمان اوقاف ، خدام و هیأت امنا در امامزادگان و بقاع متبرکه کشور برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری طرح آرامش بهاری سابقه چندین ساله در امامزادگان کشور دارد ، افزود: یکی از سنت های اصیل ایرانی و اسلامی در ایام تعطیلات نوروز مسافرت ، صله ارحام و همچنین حضور در جوار اماکن متبرکه در لحظه تحویل سال است که موجب شد سازمان اوقاف تمام امکانات خود را برای خدمت رسانی به زائران و مسافران در بقاع متبرکه بسیج کند.

* برگزاری مراسم ویژه تحویل سال در 1995 امامزاده

وی اضافه کرد : نخستین برنامه پیش بینی شده در این طرح ، مراسم ویژه تحویل سال نو در جوار امامزادگان کشور است که امسال این مراسم با حضور پرشکوه مردم عزیز در 1995 امامزاده برگزار می شود.

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه طی سالهای گذشته خیل عظیمی از مردم ولایتمدار ایران اسلامی ، لحظه تحویل سال نو را در کنار مضجع شریف اهل بیت (ع) ، فرزندان و نوادگان ایشان گذرانده اند ، افزود : مردم ایران اسلامی ترجیح می دهند در لحظه تحویل سال در جوار امامزادگان کشور و در فضایی معنوی ، سال نو را آغاز کنند و برای تحویل سال این امامزادگان بزرگوار را واسطه خیر و برکت کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه یکی از برنامه های پیش بینی شده در لحظه تحویل سال در جوار امامزادگان ، طنین انداز شدن صلوات خاصه امام رضا (ع) است ، افزود : برنامه های دیگری همچون ؛ قرائت قرآن ، تواشیح ، سرود ، سخنرانی های مذهبی ، تشریح و قرائت دعای تحویل سال، مدیحه سرایی مداحان، قرائت زیارت آل یاسین و پخش زنده پیام نوروزی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این ویژه برنامه پیش بینی شده است.

حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه طرح نورزی آرامش بهاری با حضور روحانیون و با هدف ترویج و تبلیغ معارف اهل بیت(ع) و پاسخگویی به شبهات اجرایی می شود ، تصریح کرد : با حضور کارشناسان و روحانیون اعزامی اعزامی از قم برنامه های مختلف فرهنگی در امامزادگان با برپایی خیمه های معرفت اجرایی می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه یکی از برنامه های ویژه طرح آرامش بهاری که با استقبال بی نظیر زائران همراه می شود ، خیمه های معرفت است ، افزود : امسال خیمه های معرفت در امامزادگان بصورت 6 غرفه شامل ؛ غرفه گفتمان دینی ، غرفه عفاف و حجاب ، غرفه پاسخگویی به مسائل شرعی با حضور روحانی متخصص ، غرفه کودکان (با عنوان قرآن بخوان و جایزه بگیر و غرفه نقاشی) ، غرفه همه واقف باشیم (جهت معرفی وقف و آثار و برکات آن ، با حضور کارشناسان متخصص و آشنا به مسائل وقف در بقاع متبرکه) و غرفه نمایشگاه آرامش بهاری و عرضه محصولات فرهنگی برپا می شوند.

وی اضافه کرد : تعطیلات نوروز و طرح آرامش بهاری فرصت مناسبی است تا مردم بدون واسطه با کارشناسان و مبلغان به گفتمان های دینی و مذهبی بپردازند و شبهات و مسائل مختلف شرعی خود را مطرح کنند و پیرامون سبک زندگی اسلامی آموزش های لازم را دریافت کنند.

* حضور 6 هزار روحانی و مبلغ در طرح آرامش بهاری

وی با بیان اینکه طرح نوروزی آرامش بهاری امسال از جنبه های کیفی و کمی رشد های قابل توجهی داشته است ، گفت : امسال در قالب این طرح 6 هزار روحانی و مبلغ شامل؛ 2400 روحانی از حوزه علمیه قم و 3600 روحانی بومی و یا از حوزه های علمیه استانی و شهرستانی در این طرح مشارکت دارند که در خیمه های معرفت به زائران و مسافران نورزی خدمت رسانی خواهند کرد.

* برپایی نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی در 690 بقعه متبرکه

وی اضافه کرد : امسال در 690 بقعه متبرکه کشور ، نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی شامل نرم افزار ، کتاب و … بصورت فروشگاهی برپا می شود.

* برپایی نمایشگاه آرامش بهاری در 1797 امامزاده

حجت الاسلام شرفخانی تصریح کرد : امسال نمایشگاهی آرامش بهاری در 1797 بقعه متبرکه و امامزاده برگزار می شود که شامل بخش های محتوایی و گرافیکی شامل 24 تابلو با موضوع سبک زندگی اسلامی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به تولید محصولات فرهنگی برای ارائه در امامزادگان گفت : متناسب با مخاطبین مختلف محصولات فرهنگی متعددی با میلیون ها تیراژ شامل کتاب ، کتابچه، تقویم های پالتویی و جیبی ، بسته های لوازم التحریر برای کودکان ، پازل های مختلف و جوایز بصورت بازی تهیه شده است تا در امامزادگان به کودکان ، نوجوانان و خانواده ها ارائه شود.

* پذیرایی از مسافران نوروزی در ایستگاه های صلواتی

حجت الاسلام شرفخانی با بیان اینکه برنامه دیگر طرح آرامش بهاری خدمت رسانی به زائران مسافران نوروزی است که در قالب دو بخش پذیرایی و اسکان برنامه ریزی شده است ، گفت : امسال در امامزادگان کشور ایستگاه صلواتی با هدف پذیرایی از مسافران و زائران نوروزی برپا می شود.

* فراهم سازی امکان اسکان زائران در 1120 امامزاده

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه اماکن اسکان موقت زائران امسال در 1120 امامزاده و بقعه متبرکه کشور فراهم شده است ، افزود : اسکان موقت زائران در امامزادگان بصورت رایگان به زائران ارائه می شود.

وی با بیان اینکه در 800 امامزاده و بقعه متبرکه کشور که دارای زائر سرا ، هتل و سوئیت است ، امکان اسکان دائم زائران و مسافران فراهم شده است ، گفت : بخشی از خدمات ارائه شده در این اماکن نیز بصورت رایگان ارائه می شود و در بخشی دیگر که هزینه ای دریافت می شود ، مبالغ بسیار اندک است و برای همان زائرسرا ها و امامزادگان هزینه می شود.

* اقامه نماز جماعت طی ایام نوروز در بقاع متبرکه کشور

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه در طول اجرای طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه، نماز جماعت با حضور زائران و مجاوران برگزار می شود ، تصریح کرد : مراسم ادعیه و مناجات خوانی در مناسبت های مختلف همچون میلاد حضرت زهرا (س) و روز جمهوری اسلامی برگزار می شود و در روز طبیعت نیز متناسب با ظرفیت امامزادگان برنامه هایی اجرا می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه طی تقاضایی از مردم افزود : تعطیلات نوروز فرصت خوبی است تا بتوانند با اهل بیت (ع) و خاندان ایشان مودت و محبت داشته باشند و فرصت خوبی است تا مردم در امامزادگان برای خدمت رسانی به زائران بصورت افتخاری خدمت کنند زیرا امامزادگان و بقاع متبرکه بصورت مردمی اداره می شوند.

* بسیج سازمان اوقاف برای اجرای طرح آرامش بهاری

وی با بیان اینکه کارکنان سازمان اوقاف در قرارگاه مرکزی ستاد آرامش بهاری بصورت شیفت بندی شده در تمامی ایام نوروز حضور خواهند داشت ، افزود : مردم عزیز می توانند در سراسر کشور با شماره تماس گویای 648709-021 ستاد خبری حراست سازمان و همچنین شماره پیامک 10000114120 نظرها و پیشنهادهای را در برگزاری این طرح به ستاد مرکزی آرامش بهاری اطلاع رسانی کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد : همچنین قرارگاه های استانی طرح آرامش بهاری نیز در همه استان ها فعال خواهد بود که سال گذشته در مجموع 30 هزار نفر از کارکنان رسمی ، اعضای هیات امنا و خدام امامزادگان در قالب این طرح به زائران و مسافران نوروزی خدمت رسانی کردند.

وی افزود : بازرسی های ویژه از طریق ستاد سازمان و همچنین بصورت استان به استان برای رصد نحوه برگزاری طرح و همچنین رفع نواقص و معایب در حین اجرا در طی ایام نوروز اجرا می شود.

* امامزادگان محل آرامش و آسایش مردم در سرتاسر کشور

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای کاهش تصادفات و تلفات جاده ای بنابر هماهنگی های صورت گرفته با پلیس راهور استراحت های کوتاه مدت مسافران در امامزادگان به عنوان محل آرامش و آسایش مردم است ، تصریح کرد : مردم می توانند با مراجعه به پرتال جامع امامزادگان به نشانی www.emamzadegan.ir اطلاعات لازم پیرامون امامزادگان کشور را بدست آورند.

* رویکرد آموزشی برنامه های خیمه معرفت در امامزادگان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه انتقال مباحث تربیتی و آموزشی رویکرد اصلی خیمه های معرفت است ، گفت : برنامه های آموزشی در خیمه های معرفت بصورت کلاسیک و منبری برگزار نمی شود بلکه در این برنامه ها با رویکرد توجه به سه طیف مخاطب ، کارشناس و برنامه های تصویری بصورت کارگاهی و جذاب برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه مبلغان اعزامی به امامزادگان طی سه ماهه گذشته دوره های آموزشی متعدد و متناسبی با آموزش ها را دریافت کرده اند ، تصریح کرد : امسال تفاوت این دوره های آموزشی با سال قبل ، برگزاری دوره ها بصورت استان به استان و جداگانه بود و آموزش ها بصورت بومی و تخصصی ارائه شد.

* حضور 59 میلیون نفر بار زائر طی طرح آرامش بهاری سال گذشته در امامزادگان

حجت الاسلام شرفخانی با اشاره به اینکه معاونت بهره وری اقتصادی سازمان اوقاف طی 4 ماه گذشته برای بازسازی و نوسازی زائرسراهای امامزادگان ابلاغیه صادر کرده ، افزود : در سال گذشته بیش از 4 میلیون نفر از اماکن اقامتی امامزادگان بهره مند شدند و در مجموع اجرای طرح آرامش بهاری نیز 59 میلیون نفر بار زائر در امامزادگان حضور پیدا کردند و به زیارت این اماکن مقدس پرداختند.

مطلب پیشنهادی

چه چیزی میتوان وقف کرد؟ + کلیپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *